Cesta do učebnice

/, Správy z Tatier/Cesta do učebnice

Cesta do učebnice

Hincova kotlina

Keď pastier Ignác prezývaný Hinca pásol ovce v zadnej časti Mengusovskej doliny, netušil, že jeho meno sa raz dostane do zemepisných učebníc. Z nich deti po celom Slovensku vedia, že najväčšie jazero na Slovensku sa nazýva Veľké Hincovo pleso. Odvodenie názvu Hincovej kotliny a dvoch Hincových plies od mena spomínaného pastiera je len jednou verziou z produkcie ľudových rozprávačov.
Poruke je však aj druhá verzia, ktorá pochádza z baníckeho prostredia. Tatranským baníkom nedávali pokojne spávať škriatkovia s nemeckým menom Hinzenmänchen, a ešte jestvovali aj banskí furmani odvážajúci vydolovanú rudu, ktorých prezývali hincovia alebo po nemecky Hinzen. Do Hincovej kotliny pod južnými stenami Mengusovských štítov vedie turistický chodník od roku 1879. V lete je plný turistov, lebo sprístupňuje Veľké Hincovo pleso. Hladine najväčšieho slovenského prírodného jazera leží v nadmorskej výške 1945 metrov. Rozlohou 20 hektárov mu v Tatrách patrí štvrté miesto, väčšie sú tri plesá na poľskej strane Tatier. Veľké Hincovo pleso je slovenským rekordérom aj hĺbkou 53,7 metrov, a navyše je najvyššie položeným zarybneným jazerom. V jeho vodách žijú pstruhy napriek tomu, že jazernú hladinu pokrýva ľad priemerne až 270 dní v roku.

Mengusovská hradba

V pozadí Veľkého Hincovho plesa vytvára pôsobivú kulisu mohutná hradba Mengusovských štítov. Je skalnou priečkou medzi dvomi jazernými panvami. Na poľskej strane trojica štítov klesá k dvom veľkým plesám v závere Doliny Rybiego Potoku. Zaujímavé je, že Mengusovský hrebeň je turisticky prístupný z ťažšej poľskej strany, chodník stúpa do Mengusovského sedla, ale do ľahšieho terénu na slovenskej strane nepokračuje. Najvyšší Veľký Mengusovský štít 2431 m.n.n. ako prvý zdolal v roku 1877 Ludwik Chalubinski, syn známeho znalca Tatier Tytusa Chalubinskeho. Výstup mal veľký ohlas a končiar dostal neoficiálny názov Chalubinskeho štít.

Zdroj: Divy Tatier, J.Lacika, Vydalo vydavateľstvo Ikar,a.s. Bratislava 2011

By |2015-08-18T10:56:22+00:00jún 8th, 2015|Divy tatier, Správy z Tatier|