Farebné vrchy

Farebné vrchy

Červené vrchy

Červené vrchy majú v ponuke oveľa širšiu paletu farieb, nielen červenú. Dominantné sfarbenie závisí od ročného obdobia. V zime, pochopiteľne, prevláda snehová biela, na jar je to lúčna zelená, ktorá vydrží až do neskorého leta. Na jeseň dostávajú vrchy hnedožltý nádych, a kým sa opäť neodejú do snehobielej, mráz dokáže spáliť trávnaté hole do červena. Vtedy sú Červené vrchy naozaj červené.
Podľa slovenského geomorfologického členenia siahajú Červené vrchy od Ľaliového po Tomanovské sedlo. Správnejšie sa zdá poľské vymedzenie. Pre Poliakov sú Czerwone Wierchy len tou časťou masívu vo východnej časti Západných Tatier, ktorá je budovaná vápencami a dolomitmi. Skupinu ostrých štítov na hrebeni medzi Kasprovým vrchom a Kondráckym sedlom do nich nezahŕňajú. Pre slovenských turistov sú Červené vrchy ťažko dostupným turistickým cieľom. Oveľa jednoduchší prístup majú Poliaci. Stačí, keď sa vyvezú lanovkou na Kasprov vrch, kde sa začína krásna hrebeňovka vedúca po pohraničnom hrebeni. Hrebeňový chodník postupne predstavuje Kondratovú kopu 2005 m.n.m., Malolučniak 2105 m.n.m., a najvyššiu Kresaanicu 2122 m.n.m.. Na Temniaku chodník odbočuje doprava, lebo na západnej strane sú Červené vrchy ostro ukončené strmými skalnými stenami.

Vysokohorský kras

Červené vrchy prestávajú najvyššie ležiaci kras na Slovensku. Pozoruhodné krasové útvary nachádzame najmä na Kresanici. Na vrcholovej plošine sa vyskytujú závrty, vo vápencových skalách pod vrcholom je v nadmorskej výške 2080 metrov vchod do našej najvyššie položenej priepasti, Vyšnej Kresanice. Slovenský primát má aj Nová Kresanica, je najväčšou jaskyňou s vchodom vo výške nad 2000 metrov. Je dlhá 820 metrov a hlboká 183 metrov.

Zdroj: Divy Tatier, J.Lacika, Vydalo vydavateľstvo Ikar,a.s. Bratislava 2011

By |2015-08-18T10:51:50+00:00jún 8th, 2015|Divy tatier, Správy z Tatier|