Folkór pod Kriváňom

/, Správy z Tatier/Folkór pod Kriváňom

Folkór pod Kriváňom

Východná a Važec

Skalní fanúšikovia folklóru absolvujú začiatkom leta atraktívne turné po Slovensku. Tri víkendy po sebe sa môžu ako diváci zúčastniť na folklórnych festivaloch. Najskôr vyrážajú na kopaničiarsku Myjavu, už o týždeň si dávajú zraz vo Východnej v Liptove a šnúru končia ďalší víkend pod Poľanou v Detve. Každý z trojice festivalov je vrcholným, povedané tenisovým žargónom, grandslamovým podujatím. Medzinárodný folklórny festival vo Východnej je významom porovnateľný s wimbledonským turnajom svetových tenistov. Ide o jedno z najväčších a najvýznamnejších podujatí tradičnej ľudovej kultúry na svete, je členom medzinárodnej organizácie folklórnych festivalov C.I.O.F.F.
Milovníci ľudovej kultúry a umenia sa vo Východnej prvýkrát stretli v roku 1953. Odvtedy sa každoročne koncom júna tancovalo, hralo a spievalo v areáli s amfiteátrom na východnom okraji dediny. Staručký areál však doslúžil a potreboval generálnu rekonštrukciu. Preto sa v roku 2006 festival prvýkrát nekonal, a v nasledujúcom roku už poslúžil nový svätostánok ľudovej kultúry a umenia, aj keď ešte nie v kompletnej podobe. Dielo sa zavŕšilo v roku 2008, vynovený areál, ktorý je dnes pýchou Východnej, má dve krásne scény, kongresové centrum a novú atrakciu vyhliadkovú vežu.

Východnou tečie farebná rieka

Jedným z vrcholov folklórneho festivalu vo Východnej je slávnostný sprievod zúčastnených súborov. Hlavná ulica rázovitej podtatranskej dediny sa zmení na očarujúcu farebnú rieku krojovaných tanečníkov, spevákov a muzikantov zo všetkých kútov Slovenska, z Moravy, Čiech, Poľska, Maďarska i zo vzdialenejšieho zahraničia. Sprievod idúci od obecného úradu do amfiteátra sleduje mnohopočetný dav nadšených divákov.

Zdroj: Divy Tatier, J.Lacika, Vydalo vydavateľstvo Ikar,a.s. Bratislava 2011

By |2015-08-18T13:51:58+00:00jún 7th, 2015|Divy tatier, Správy z Tatier|