Jazerné púte

Jazerné púte

Morské oko

Tak ako musí každý moslim absolvovať za život aspoň jednu púť do Mekky, pre Poliaka je takouto métou Baltské more a Tatry. Keďže v Poľsku žije vyše 38 miliónov ľudí, je veľmi pravdepodobné, že mnohých z nich stretneme v Zakopanom alebo na tatranských turistických chodníkoch. Najväčšia koncentrácia turistov býva v Doline Rybiego Potoku. V lete, či svieti slnko, alebo prší, vinie sa po asfaltovej ceste Oswalda Balzera od parkoviska na Palenici Bialczanskej až po chatu na brehu Morského oka

mnohokilometrový ľudský had. Masové putovanie národa k horskému jazeru v srdci poľských Tatier pripomína kresťanskú púť k Čiernej madone čenstochovskej. Keď zaprší, dolina sa neskutočne pestro sfarbí pláštenkami novodobých turistických pútnikov.
Pre mnohých je prekvapením, že uprostred vysokého pohoria je čosi, čo má podľa názvu súvis s morom. Jazero nazvali Morským okom na základe mylnej predstavy, že je podzemím napojené na more vzdialené stovky kilometrov. Výstižnejší je starší názov Rybie pleso, pretože v jeho vodách žijú pstruhy. Morské oko je najväčšie pleso v celých Tatrách, jeho hladina zaberá plochu takmer 35 hektárov. Ide o ľadovcové jazero prechodného typu, je kárové a zároveň hradené morénou. Na severnom brehu stojí chata Schronisko Morskie oko, ktorá vznikla už v roku 1874 a je najstaršia v poľských Tatrách. Od chaty sa otvára úchvatný výhľad na krásne horské jazero, za ktorým sa k oblohe týčia takmer kilometer vysoké tienisté skalné steny Mengusovských štítov.

Cesta na Rysy

Turisti sa zväčša uspokoja s prechádzkou po okružnom chodníku vedúcom okolo Morského oka. Trochu namáhavejší je výstup k jazeru Czarny Staw pod Rysami, ktoré leží na dne ľadovcového kotla o necelých 200 metrov vyššie. Má rozlohu 20 a pol hektára, čo je o trochu viac ako rozloha Veľkého Hincovho plesa. Od severného brehu jazera vedie strmý chodník do Mengusovského sedla, ktoré poskytuje nádherný výhľad na najväčšie pleso slovenských Tatier, ale zísť k nemu sa nedá. Štátnu hranicu možno prekročiť iba na vrchole Rysov, kde sa stretáva slovenský a poľský chodník. Trasa výstupu na najvyšší poľský štít od severu je ťažšia a namáhavejšia. Odmenou je výhľad na Morské oko a Czarny Staw z poriadnej výšky.

Zdroj: Divy Tatier, J.Lacika, Vydalo vydavateľstvo Ikar,a.s. Bratislava 2011

By |2015-08-18T13:18:59+00:00jún 8th, 2015|Divy tatier, Správy z Tatier|