Koruna Tatier

Koruna Tatier

Vysoká

Horúcou favoritkou súťaží krásy je Vysoká, ťažko prehliadnuteľný tatranský štít pútajúci elegantným tvarom a typickou siluetou pripomínajúcou kráľovskú korunu. Na ozdobu panovníckych hláv sa podobá pri pohľade z ktorejkoľvek strany, či zo Štrbského Plesa, Ostrvy, Rysov, Kriváňa, Lomnického štítu, alebo Bielovodskej doliny. Zovšadiaľ sa predstavuje ako korunka so štyrmi cípmi. Dva stredné patria dvoj vrcholu vlastnej Vysokej, po stranách sú dva nižšie vrcholy, na západnej strane Ťažký štít a na východnej Dračí štít.
Názov Vysoká je slovanského pôvodu a upozorňuje, že štít vytŕča nad okolité končiare. Objavuje sa už v písomnostiach z 18.storočia Juraj Buchholtz mladší ho v roku 1717 spomenul v tvare Visoka. Vysokú dosahujúcu nadmorskú výšku 2547 metrov ako prvý zdolal geograf a cestovateľ Móric Déchy z Budapešti, pri pamätnom prvovýstupe. 3.septembra 1874 ho sprevádzali skúsení horskí vodcovia Ján Ruman-Driečny mladší zo Štôle a Martin Spitzkopf z Novej Lesnej. Dosiahnutie severozápadného vrcholu oslávili fľašou šampanského. Prvý zimný výstup sa podaril až v roku 1903. Dnes je masív Vysokej prestúpený množstvom horolezeckých ciest, najťažšie sú 500 metrov vysokej severnej stene klesajúcej do Ťažkej doliny. Populárna je hrebeňová túra všetkými štyrmi vrcholmi masívu od sedla Váha až po Dračiu štrbinu. Nazýva sa Koruna Tatier. Turisti môžu na Vysokú vystúpiť len s autorizovaným horským vodcom. Na vyššom severozápadnom vrchole štítu je kovový kríž, ktorý sa tam odvážili nainštalovať v čase hlbokej totality v roku 1955:

Z ťažkého český, z českého ťažký

Od čias, keď sa v roku 1949 Gerlachovský štíť stal Stalinovým štítom a po siedmich rokoch opäť dostal pôvodný názov, sa tatranské názvoslovie nemenilo. Jediná zmena sa udiala v roku 2006. Český štít sa premenoval na Ťažký štít. Touto zmenou sa napravil prekladový omyl, ku ktorému došlo ešte v roku 1872. Pruský geograf a kartograf Albert Sydow chybne preložil goralské pomenovanie Cenška dolina na Bohemisches Tal, čiže Česká dolina. Správne malo byť Schwierig Tal, čiže Ťažká dolina, čo pôvodne myslelo ako ťažko dostupná dolina. Z doliny sa omyl preniesol na Český štít, Českú vežu, České pleso, Český potok a Český vodopád. Teraz máme v Tatrách všetko začínajúce na ťažký.

Zdroj: Divy Tatier, J.Lacika, Vydalo vydavateľstvo Ikar,a.s. Bratislava 2011

By |2015-08-18T13:52:35+00:00jún 6th, 2015|Divy tatier, Správy z Tatier|