Korunný princ Tatier

/, Správy z Tatier/Korunný princ Tatier

Korunný princ Tatier

Lomnický štít

Súčasný názov tohto končiara je dosť prozaický, vyjadruje niekdajšiu väzbu na obec Veľká Lomnica, ktorej chotár siahal až do tejto časti Tatier. Veľkú úctu Spišiakov k majestátnej dominante vyjadruje názov Dedo. Je tu však ešte jedno pomenovanie podčiarkujúce významnosť Lomnického štítu. Na mape severného Spiša z roku 1760 sa nazýva Konigsberg, čiže Kráľovský vrch. Možno by skôr bolo na mieste hovoriť o princovi, lebo z pomyselného kráľovského piedestálu ho zosadil Gerlachovský štíť, keď sa zistilo, že je najvyšším štítom Tatier.
O jednom z prvých výstupov na Lomnický štít v auguste 1793 sa zachovalo veľmi podrobné písomné svedectvo. Je v knihe Róberta Townsona Cesta po Uhorsku, ktorá vyšla v roku 1797 v Londýne. Britský lekár, prírodovedec a cestovateľ sa vydal na túru v sprievode dvoch lovcov kamzíkov. Z poľany Ohnisko v Malej Studenej dolinevystúpila skupinka do Lomnického sedla, odkiaľ napriek zlému počasiu výstup dokončila. Vrchol dosiahla dnes najbežnejšou cestou juhovýchodným svahom od Mojžišovho prameňa. Toxnson niesol so sebou aj barometer, na Lomnickom štíte nameral výšku 2882 yardov, čo je 2644 metrov. Pomýlil sa iba o desať metrov.

Najvyššie pracovisko na Slovensku

Dnes možno vrchol Lomnického štítu vo výške 2634 metrov dosiahnúť veľmi ľahko. Pravda, ak premáva visutá lanovka. Pešo sa tam turista bez horského vodcu nedostane. Horná stanica lanovky je stavebnou súčasťou meteorologického observatória. Budovu so šiestimi podlažiami vybudovali v extrémnych podmienkach v rokoch 1936 až 1940. Dnes je tu najvyššie položené pracovisko na Slovensku, vlastne sú dve. Jedno patrí Slovenskému hydrometeorologickému ústavu a je zamerané na meteorologické a klimatologické pozorovania. Druhé je Fyzikálno-astronomické observatórium SAV zamerané na výskum slnečnej koróny.

Zdroj: Divy Tatier, J.Lacika, Vydalo vydavateľstvo Ikar,a.s. Bratislava 2011

By |2018-03-05T16:20:40+00:00jún 8th, 2015|Divy tatier, Správy z Tatier|