Kráľovstvo hôľ

/, Správy z Tatier/Kráľovstvo hôľ

Kráľovstvo hôľ

Západné Tatry

Západné Tatry sú zhruba len o 400 metrov nižšie ako susedné Vysoké Tatry. Už na prvý pohľad sú iné. Môže za to zaľadnenie. Vyššie Vysoké Tatry modelovali mocnejšie ľadovce a výsledok ich činnosti je oveľa bralnatejší a členitejší. Sú našim najväčším skalným mestom. Ich západný sused dosahoval v ľadových dobách výšku, v ktorej sa mohli tvoriť iba menšie ľadovce, a tie sa nedokázali tak silno zahryznúť do podložia. Preto je dnes v Západných Tatrách menej brál, a o to viac hladkých trávnatých stráni, pre ktoré má slovenčina pekný názov hole.
Západné Tatry sú od stredoveku hraničným pohorím, oddeľovali niekdajšie Uhorsko a Poľsko, respektíve historické regióny Oravy, Liptova a Podhalia. Aj dnes po ich hrebeňoch vedie štátna hranica medzi slovenskom a Poľskom. Približne tretina územia patrí Poľsku a zvyšok leží na území Slovenska.
Pohorie je pretiahnuté v smere od východu na západ, z hlavného hrebeňa vybieha niekoľko rázsoch oddeľujúcich od seba doliny modelované ľadovcami. Geologická stavba je podobná ako vo Vysokých Tatrách, väčší podiel majú kryštalické bridlice, druhohorné sedimenty nie sú iba na severnom okraji, ale vyskytujú sa aj v centrálnej časti hlavného hrebeňa.

Liptovské Tatry

Veľká časť Západných Tatier sa v minulosti nazývala Liptovské hole. Dnes sú to Liptovské Tatry. Na severe siahajú po hlavný hrebeň a na juhu po Liptovskú kotlinu. Medzi hrebeňom a úpätím pohoria je sústava šiestich rázsoch a piatich dolín. Na južných rázsochách sú tri najvyššie vrchy pohoria, všetky doliny boli v minulosti modelované ľadovcami a okrem jednej siahajú svojimi ľadovcovými kotlami až pod hlavný hrebeň. Keď boli Liptovské Tatry ešte Liptovskými hoľami, na strmých trávnatých svahoch sa pásli stáda oviec a dobytka. Ešte v sedemdesiatych rokoch mohli turisti vidieť pasúce sa kravy pod vrcholom Baranca.

Zdroj: Divy Tatier, J.Lacika, Vydalo vydavateľstvo Ikar,a.s. Bratislava 2011

By |2015-08-18T13:53:03+00:00jún 6th, 2015|Divy tatier, Správy z Tatier|