Lákavé odbočenie

/, Správy z Tatier/Lákavé odbočenie

Lákavé odbočenie

Kôprovský štít

Turistický chodník spájajúci Hincovu kotlinu a Hlinskú dolinu vybudovali v roku 1866. Vďaka nemu môžu turisti vystúpiť do Vyšného Kôprovského sedla, kde ich smerovník láka odbočiť na blízky Kôprovský štít. Na prekonananie výškového rozdielu 187 metrov treba vyše polhodiny chôdze. Na vrchol vedie len jeden chodník, preto ho treba použiť aj na návrat do sedla.
V ťažkej konkurencii tatranských vyhliadkových vrchov sa Kôprovský štít vonkoncom nestráca, ponúka veľmi hodnotný kruhový výhľad zahrnujúci dominantné štíty, hrebene a doliny západnej časti Vysokých Tatier. Siaha až po vrchy Západných Tatier. Na vrchol v nadmorskej výške 2367 metrov sa oplatí vyštverať už kôli najkrajšiemu pohľadu na modrú hladinu Veľkého Hincovho plesa, rovnako očarujúce sú dve Temnosmrečinské plesá na opačnej strane kruhovej panorámy.

Chvála sediel

Niet pochýb, že význam tatranských sediel, cez ktoré vedie turistický chodník, je veľký. Dôležité je aj Vyšné Kôprovské sedlo vo východnej časti široko rozvetvenej rázsochy Kriváňa. Je priehybou v nadmorskej výške 2180 metrov medzi Hlinskou vežou a Kôprovským štítom, ktorá umožňuje turistické prepojenie Mengusovskej a Kôprovej doliny. Absolvovanie celého okruhu obopínajúceho krivánsku rázsochu je veľmi dlhá, ale zato nádherná vysokohorská túra.

Zdroj: Divy Tatier, J.Lacika, Vydalo vydavateľstvo Ikar,a.s. Bratislava 2011

By |2015-08-18T10:59:24+00:00jún 8th, 2015|Divy tatier, Správy z Tatier|