Mŕtvym na pamiatku a živým pre výstrahu

/, Správy z Tatier/Mŕtvym na pamiatku a živým pre výstrahu

Mŕtvym na pamiatku a živým pre výstrahu

Symbolický cintorín

Nápis na múre kaplnky pod západnou stenou Ostrvy Mŕtvym na pamiatku a živým pre výstrahu je mnohovravný. Veľmi výstižne vysvetľuje pohnútky budovania symbolických cintorínov, pietnych miest s krížmi a pamätnými tabuľami, ale bez hrobov. Zakladajú sa, aby sme si uctili pamiatku obetí hôr a zároveň si uvedomili, že horská krajina je plná nebezpečenstiev a nástrah.
Otcom myšlienky Symbolického cintorína v Mengusovskej doline bol pôvodom český maliar Otakar Štáfi. Prvýkrát ju zverejnil v roku 1922, k realizácií však došlo až 11.augusta 1940. Pietne miesto v tieni tatranských límb tvorí kaplnka sa šindľovou strechou, desiatky drevených maľovaných krížov a stovky pamätných tabúľ. Väčšina tabúľ je venovaná obetiam nešťastí, ktoré sa udiali po oboch stranách Tatier. Najstaršia z nich je spomienkou na maďarského študenta a horolezca Jeno Wachtera, ktorý tragicky zahynul v roku 1907 pri zlaňovaní zo Žabieho koňa. Nechýbajú však ani tabule s menami tatranských horolezcov, ktorí prišli o život na horolezeckých výpravách po celom svete. V roku 2010 bolo na Symbolickom cintoríne pod Ostrvou 312 tabúľ s menami 415 obetí hôr. S rastúcim počtom ľudí, ktorí zahynuli pádom zo skaly, zásahom blesku, zasypaním kamennou či snehovou lavínou, sa objavujú nové a nové.

Tucet mien na tabuli

.Len kúsok od Symbolického cintorína došlo k tragickej udalosti, kvôli ktorej na ňom pribudla tabuľa až s 12 menami. Doobeda 20.januára 1974 sa z hrebeňa Bášt zrútila do Mengusovskej doliny poniže Popradského plesa veľká lavína. Snehová masa mala takú silu, že sa jej čelo dostalo až na protiľahlý svah, kde práve prebiehal lyžiarsky výcvik stredoškolákov z Komárna. Pod snehom sa ocitlo 24 ľudí. Niekoľkým šťastlivcom sa podarilo z bieleho zajatia vyslobodiť vlastnými silami, učiteľ telesnej výchovy, jeho syn a jedenásti študenti však zostali pod snehom, ktorého hrúbka miestami dosahovala až šesť metrov. Po piatich hodinách záchranári vyhrabali zo snehu jedného študenta a previezli ho do nemocnice. Ostatných sa zachrániť nepodarilo. Devätnásť mien si prečítame na tabuli venovanej pamiatke leteckého nešťastia, ktoré sa odohralo na jeseň 1944. Patria vojakom, ktorých cesta na pomoc SNP sa skončila v neprístupných zrázoch Zadného Gerlachovského štítu. Sedem obetí si vyžiadal pád vrtuľníka, ktorý 25.júna 1979 letel na pomoc zranenej turistke. Pamätná tabuľa je na Symbolickom cintoríne aj na mieste nešťastia v Mlynickej doline.

Zdroj: Divy Tatier, J.Lacika, Vydalo vydavateľstvo Ikar,a.s. Bratislava 2011

By |2018-03-05T16:20:41+00:00jún 8th, 2015|Divy tatier, Správy z Tatier|