Pod ľadovým pancierom

/, Správy z Tatier/Pod ľadovým pancierom

Pod ľadovým pancierom

Zaľadnenie Tatier

Tatry sa často prirovnávajú k Alpám. Nie je to celkom na mieste, lebo Alpy sú mohutné horské pásmo, zatiaľ čo Tatry sú len jedným z pohorí Karpát, ktoré sú pendantom na porovnávanie s Alpami. Napriek tomu sa dá pochopiť, prečo sa Tatry označujú za miniatúrne Alpy. Sú vzorkou či koncentrátom prírodných krás, ktoré nachádzame niekde v Rakúsku, Lichtenštajnsku či Švajčiarsku, veď v tatranskej prírode je takmer všetko, čím sa pýši tá alpská. Kedysi boli v Tatrách aj ľadovce. Počas štvrtohôr sa naša planéta päťkrát odela dobiela, zažila päť dôb, takže v tatranských dolinách by sme mali nájsť päť generácií ľadovcov. Profesor Lukniš však identifikoval len tri. Prečo chýbajú stopy po dvoch najstarších zaľadneniach? Žeby ich bol zahladil čas? Asi nie, odpoveď treba hľadať inde. Počas prvých ľadových dôb boli Tatry pravdepodobne prinízke, aby mohli byť zaľadnené.

Vo štvrtohorách však tektonicky rýchlo rástli, preto sa počas tretieho zaľadnenia objavili ľadovce aj v tatranských dolinách . Potom sa tam ešte dvakrát vrátili. V poslednej ľadovej dobe klesla trvalá snežná čiara pod úroveň 1700 metrov nad morom a okraj škandinávskeho pevninového ľadovca postúpil do vzdialenosti iba 250 km od severného úpätia pohoria. Väčšina tatranských dolín sa zaplnila ľadovcami dolinového typu, aké poznáme zo súčasných Álp. Maximálna rozloha zaľadneného územia Vysokých Tatier sa odhaduje približne na 15 000 hektárov. Paradoxne bola viac zaľadnená južná strana Tatier, ale najväčší ľadovec zaplnil Bielovodskú dolinu na severe, jeho čelo sa zastavilo vo vzdialenosti 14 km od hlavného hrebeňa. Ľadovce zanechali po sebe v Tatrách nezmazateľné stopy. Zostali po nich trógy, nunataky, guliaky a morény.

Ľad sa „varil“ v kotle

V ľadových dobách boli vhodné klimatické podmienky na tvorbu ľadovcov v najvyšších častiach dolín. Tam dlhodobo napadlo viac snehu, ako sa roztopilo. Hromadiaca sa snehová masa sa tlakom nadložia pretvárala na ľad, ktorý veľkou hmotnosťou vyhĺbil do podložia obrie misovité depresie nazývané ľadovcové kotly alebo kary.
V Tatrách ich je mnoho, v jednej doline aj niekoľko. Ľadovec ,,uvarený“ v ľadovcovom kotle sa posúval nižšie a vytvoril ľadovcový jazyk alebo splaz. Ľad erodoval dno doliny a menil jej profil z véčka na typické účko. Tak vznikla ľadovcová dolina označovaná tróg. Pekným príkladom trógu je dolná časť Bielovodskej doliny.

Zdroj: Divy Tatier, J.Lacika, Vydalo vydavateľstvo Ikar,a.s. Bratislava 2011

By |2015-08-18T13:23:28+00:00jún 8th, 2015|Divy tatier, Správy z Tatier|