Pod Velickými granátmi

/, Správy z Tatier/Pod Velickými granátmi

Pod Velickými granátmi

Velická dolina

V susedstve najvyššieho tatranského štítu sa rozprestiera rozlohou neveľká ľadovcová dolina s jednoduchým, málo rozvetveným pôdorysom. Pôvod názvu Velická dolina sa spája s niekdajším bohatým spišským mestečkom Veľká, ktoré je dnes predmestím Popradu. Väzbu doliny s mestom sprostredkúva Velický potok. Najpríťažlivejšou časťou tohto kúta Vysokých Tatier je dolinová terasa, ktorá pre nesporné botanické prednosti dostala meno Kvetnica. Na mäkkej hlinitej pôde na mieste zaniknutého plesa sa dobre darí rozličným horským rastlinkám. Kvetnica upútala pozornosť mnohých botanikov, aj švédskeho vedca Gorana Wehlenberga, preto sa neskôr uvažovalo o jej premenovaní na Wahlenbergovu záhradu.
Estetický pôvab Kvetnice umocňujú bizarné skalné steny dvíhajúce sa na východnej strane. Názvy ako Velické granáty, Granátové veže, Opálová napovedajú, že v minulosti boli stredobodom pozornosti hľadačov pokladov. V geologickej stavbe skalného masívu sa viac ako inde vo Vysokých Tatrách nachádzajú kryštalické bridlice. Dôsledkom je početnejší výskyt kryštálov tmavočervených až čiernych granátov. Ich kvalita nie je vysoká, sú mäkké a majú slabý lesk. Granáty z Velickej doliny slúžili na výrobu suvenírov, boli obľúbeným amuletom zlatokopov a lovcom kamzíkov. Prisudzovali im zázračné liečivé vlastnosti, drvili ich a aplikovali ako liek na všetko.

Krčmárov žľab

Podľa názvu Horná Kvetnica by sa dalo očakávať, že zelený lúčny koberec s pestrofarebnými kvetmi bude aj na vyššom stupni Velickej doliny. Je tu však len sivá dlažba zo sutín, morén a ľadovcom vybrúsených skál s minimálnymi stopami života. SO sivými odtieňmi skál ostro kontrastuje modravá hladina Dlhého plesa, ktoré postupne zasypáva sutina padajúca dolu Krčmovým žľabom. Vo svahu nad jazerom sa škerí veľká štrbina siahajúca takmer až pod vrchol Kotlového štítu v masíve Gerlachovského štítu. Žľab údajne pomenoval niekedy koncom 19.storočia prírodovedec a horolezec František Denes, lebo vo Velicekj doline stretol nemenovaného krčmára čapujúceho v niektorom zo spišských hostincov, ktorý sa tam zatúlal na poľovačke na kamzíky.

Zdroj: Divy Tatier, J.Lacika, Vydalo vydavateľstvo Ikar,a.s. Bratislava 2011

By |2015-08-18T13:45:58+00:00jún 8th, 2015|Divy tatier, Správy z Tatier|