Pri dedových nohách

/, Správy z Tatier/Pri dedových nohách

Pri dedových nohách

Tatranská Lomnica

Možno povedať, že Tatranská Lomnica leží pri nohách Deda, ako Lomnický štít nazývajú Spišiaci. Dominantný masív v najvýchodnejšej časti Vysokých Tatier kraľuje pôsobivej horskej kulise nad touto tatranskou osadou. Dedo je pre Tatranskú Lomnicu užitočný sused, najmä kvôli nemu sem prichádza mnoho turistov a lyžiarov.
Budovanie turistických osád vo východnej časti tatranského regiónu sa trochu oneskorilo. Keď v roku 1892 vznikla Tatranská Lomnica, v susednom Starom Smokovci sa už pomaly chystali na oslavy storočnice. Zameškaný čas sa snažil dobehnúť uhorský štát, kúpil zalesnené pozemky povyše Veľkej Lomnice s cieľom založiť na nich štátne kúpele. Očakávalo sa, že pod Lomnickým štítom vznikne turistické centrum prístupné ľudovým masám, no nestalo sa tak. Pozemky sa rozdelili na 69 stavebných parciel a ponúkli spoločenskej smotánke na výstavbu letohrádkov. Projekt luxusnej vilovej osady však nebol úspešný, mnohé parcely sa nepredali a zostali prázdne. Našťastie sa našlo zaujímavé riešenie. Nevyužité parcely sa premenili na parky, takže vďaka počiatočnému urbanistickému chaosu získala Tatranská Lomnica jednu z najväčších súčasných predností – parkovú zeleň

Tatranské GrandHotely

Na začiatku 20.storočia čelili tatranskí hotelieri a kúpeľníci odlivu klientov, o ktorých ich pripravovali alpské a prímorské strediská. Naspäť do Tatier ich mali prilákať veľké a luxusné grandhotely s európskym štandardom poskytovaných služieb. Ako prvý otvorili v roku 1904 Grand Hotel v Starom Smokovci. Za 26 mesiacov vyrástla podobná veľkolepá stavba aj v Tatranskej Lomnici. Prvého júla 1905 slávnostne otvorili secesnú budovu hotela Palota, ktorý v roku 1919 premenovali na Grandhotel Praha. Na tie časy šlo o prevratnú stavbu, keďže sa v rámci celej monarchie prvýkrát použila železobetónová konštrukcia.

Priekopnícke boli aj ďalšie prvky, ako vykurovací systém, výťah a vybavenie kuchyne. Hoteloví hostia mali k dispozícii pätnásť prepychových izieb, štýlovú reštauráciu, bar amerického typu, konferenčnú sálu, čitáreň a biliardovú herňu. Nechýbala požičovňa lyží, bobov a sánok. Medzi hotelovým personálom bol aj černoch v snehobielom fraku. V roku 1906 doplnil dvojicu tatranských grandhotelov objekt na južnom brehu Štrbského plesa, ktorý je dnes jednou z častí hotelového komplexu Kempinski.

Zdroj: Divy Tatier, J.Lacika, Vydalo vydavateľstvo Ikar,a.s. Bratislava 2011

By |2018-03-05T16:20:41+00:00jún 8th, 2015|Divy tatier, Správy z Tatier|