Rožkatý symbol Tatier

/, Správy z Tatier/Rožkatý symbol Tatier

Rožkatý symbol Tatier

Tatranský Kamzík

Príjemným spestrením tatranskej vysokohorskej túry je stretnutie s kamzíkom. Gracióznosť, elegancia i udivujúca šikovnosť urobil z týchto milých zvierat s typicky zahnutými rožkami jeden zo symbolov Tatier. Odhaduje sa, že na území Tatranského národného parku žije v súčasnosti asi 5éé jedincov. Kamzík je pôvodným zástupcom tatranskej fauny a žil na Slovensku už v poslednej ľadovej dobe.

Klimatické oteplenie prežil len vďaka tomu, že sa v Tatrách mohol uchýliť do vysokohorských polôh. Tatranský kamzík je vzdialený príbuzný domácej kozy, je veľmi dobre prispôsobený drsným podmienkam vysokohorskej klímy. V lete sa pred teplými slnečnými lúčmi skrýva na tienistých a vyššie položených miestach. Živý sa spásaním vysoko položených alpínskych lúk. V zime dokáže čeliť extrémnemu počasiu, nie však lavínam.
Prirodzeným nepriateľom kamzíkov sú veľké dravce, najmä vlk a rys. Na malé kamzíčatá striehnu orly. Najviac však kamzíky ohrozuje človek. V minulosti boli lovnou zverou poľovníkov i pytliakov, s chovom oviec a dobytka sa objavil problém parazitických chorôb. Dnes sú tatranské kamzíky zákonom chránené, napriek tomu sú na zozname ohrozených druhov. Optimálny je stav okolo tisíc kusov, boli však aj obdobia, keď sa ich počet nebezpečne blížil k dvom stovkám. K zlepšeniu stavu kamzičej populácie veľmi prispeli opatrenia obmedzujúce pohyb turistov, kamzíky tak majú väčší pokoj napríklad v Belianskych Tatrách.

Kniežacie experimenty

Pruský knieža Kristián Hohenlohe uskutočnil na svojich tatranských majetkoch neúspešné experimenty v oblasti chovu poľovnej zveri. Tatranskú faunu sa pokúšal obohatiť o viaceré exotické druhy. Začal jeleňou zverou. Do Javorovej a Bielovodskej doliny dal vypustiť jelene pochádzajúce zo zámoria, ktoré však v drsnej tatranskej prírode hynuli na rozličné choroby. Neúspešný bol chov amerických bizónov, 44 exemplárov nasadených v roku 1885 postupne chradlo, posledného jedinca odviezli v roku 1932 do pražskej zoo. Tatranské kamzíky dostali konkurenta v podobe alpských kozorožcov, experiment však neslávi úspech, ani keď k nim pribudli sinajské, respektíve kaukazské kozorožce a bezo árové kozy.

Zdroj: Divy Tatier, J.Lacika, Vydalo vydavateľstvo Ikar,a.s. Bratislava 2011

By |2015-08-18T13:43:36+00:00jún 8th, 2015|Divy tatier, Správy z Tatier|