Štít v srdci Tatier

/, Správy z Tatier/Štít v srdci Tatier

Štít v srdci Tatier

Východná Vysoká

Východná Vysokú nazývajú Poliaci Mata Wysoka. Nadmorskú výškou vrcholu 2429 metrov nepatrí medzi najvyššie tatranské štíty, prevyšujú ju desiatky ďalších. Postavenie v rebríčku najvyšších turisticky dostupných vrchov je oveľa lepšie, drží si v ňom hrdé štvrté miesto. Ak nepočítame Lomnický štít, kam sa dá dostať lanovkou, vyššie sú len Rysy, Kriváň a Slavkovský štít. V jednom je však Východná Vysoká jedinečná, jej polohu možno označiť ako stredovú, leží v samom srdci Vysokých Tatier. To z nej robí mimoriadne atraktívny turistický cieľ s neopakovateľným kruhovým výhľadom. Nie je prehnané, ako povieme, že z vrcholu vidno kompletne celé Vysoké Tatry.
Výstup na Východnú Vysokú je pomerne ľahký, najmä ak si za východisko zvolíme Sliezsky dom pri Velickom plese. Odtiaľ to za dobrého počasia zvládneme za necelé tri hodiny. O niečo dlhšia a namáhavejšia je túra od Zbojníckej chaty cez Prielom a Poľský hrebeň. Najviac času si vyžaduje trasa začínajúca sa v Lysej Poľane, ktorá zahŕňa úplný prechod dlhou Bielovodskou dolinou. Spoločný pre všetky tri varianty je záverečný jednosmerný chodník z Poľského hrebeňa na cieľový vrchol. Turistom slúži už od roku 1892. Zdolanie prevýšenia 229 metrov si vyžaduje necelú hodinu chôdze, ktorá sa miestami mení na lezenie štvornožky. Vrchol Východnej Vysokej je za pekného dňa zvyčajne obsypaný ľuďmi kochajúcimi sa fascinujúcim okolím.

Bradavica

.Východná Vysoká v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier je uzlový bod z ktorého na juhovýchod vybieha rozložitá Slavkovská rázsocha Bradavice, ktorá je od Slavkovského štítu o 24 metrov vyššia. Názov končiara vypovedá o jeho tvare. Zaujímavé je, že štvorica vrcholov sa ponáša na bradavicu, či na ne hľadíme z Východnej Vysokej, od Kvetnice vo Velickej doline, alebo od Zbojníckej chaty vo Veľkej studenej doline. Prvý známy výstup na dva zo štyroch vrcholov Bradavice uskutočnili 14.augusta 1892 poľskí spisovatelia Kazimierz Przerwatetmajer a Tadeusz Boy-Zelenski.V sprievode nechýbal legendárny horský vodca Klimek Bachleda, preto Poliaci používajú pre najvyšší vrchol Bradavice názov Klimkova Turnia.

Zdroj: Divy Tatier, J.Lacika, Vydalo vydavateľstvo Ikar,a.s. Bratislava 2011

By |2015-08-18T13:51:18+00:00jún 7th, 2015|Divy tatier, Správy z Tatier|