Strmé cesty tatranských vôd

/, Správy z Tatier/Strmé cesty tatranských vôd

Strmé cesty tatranských vôd

Tatranské vodopády

Vodopády sú najmä vo Vysokých Tatrách veľmi častým úkazom. Ich počet sa mení v závislosti od počasia. Po búrkovom lejaku či po dlhodobejšom daždi sa objavujú stružky padajúcej vody na najrozličnejších strmých miestach. Vodopádiky pribúdajú a vodopády mohutnejú aj na jar, keď sa otepľujúce slnečné lúče oprú do snehových polí a ukrajujú zo snehovej prikrývky.
V Tatrách sú na tvorbu vodopádov výborné podmienky, okrem vysokých zrážkových úhrnov napomáha ich vzniku najmä početný výskyt skalných stupňov, ktoré sa tatranským bystrinám stávajú do cesty na púti z pohoria. Skalné stupne sa vyskytujú v troch terénnych pozíciách, a to medzi ľadovcovým kotlom a trógom, na stupňovitom dne trógu alebo v ústi menšej bočnej doliny do hlavnej. V Tatrách sú zastúpené všetky tri prípady a reprezentujú ich krásne vodopády.
Hojne navštevované sú najmä ľahko dostupné Vodopády Studeného potokapod Hrebienkom či vodopád Skok, voľným okom pozorovateľný od Štrbského Plesa. Velický vodopád možno dokonca obdivovať priamo z okna horského hotela. Vodopády sú aj v Západných Tatrách, napríklad Roháčsky vodopád v Roháčskej doline a Šarafiový vodopád, Kmeťov vodopád, nájdeme v Kôprovej doline, dosahuje výšku 80 metrov, čo je najviac aj v rámci celého Slovenska.

Dlhý vodopád a Medený vodopád

Mohutné prahy pod ľadovcovými kotlami vykrojenými do impozantného amfiteátra okolo Zeleného plesa pretínajú úzke stužky vysokých vodopádov. Cez skalný stupeň pod Medenou kotlinkou sa prepadá Medený vodopád vysoký 17 metrov. Z pohľadu od Chaty pri Zelenom plese vidno napravo od neho Dlhý vodopád. Oba sú príkladmi vodopádov vytvorených na stupni medzi ľadovcovým kotlom a trógom.

Zdroj: Divy Tatier, J.Lacika, Vydalo vydavateľstvo Ikar,a.s. Bratislava 2011

By |2015-08-18T13:42:45+00:00jún 8th, 2015|Divy tatier, Správy z Tatier|