Strmý chodník do širokého sedla

/, Správy z Tatier/Strmý chodník do širokého sedla

Strmý chodník do širokého sedla

Monkova dolina

V roku 1978 padlo dôležité rozhodnutie vykázať turistov z Belianskych Tatier. Dôvodom bola ochrana prírody, najmä miestna flóra a fauna nutne potrebovali zregenerovať. Zrušil sa najvýchodnejší úsek Tatranskej magistrály vedúcej z Tatranskej Kotliny východnou časťou hlavného hrebeňa Belianskych Tatier až po Široké sedlo. Odlúčenie ľudí a hôr sa ukončilo v roku 1993 otvorením Náučného chodníka Monkova dolina. Aby mohol človek opäť uzrieť prírodné krásy vápencovo-dolomitového masívu, vybudoval sa v jednej z najväčších tamojších dolín chodník spájajúci Ždiar s Kopským sedlom. Vďaka nemu sa dá aj zo Ždiaru robiť vysokohorská turistika.
Na začiatok náučného chodníka sa dostaneme, ak zídeme do doliny potoka Biela od lyžiarskeho strediska Strednica, pohodlnejší je prístup odspodu, od hotela Magura. Náučný chodník, o ktorý sa stará ždiarsky urbariát, je otvorený od júna do októbra. Trasa dlhá šesť kilometrov s prevýšením 930 metrov sa dá absolvovať za štyri hodiny a je na nej rozmiestnených šesť informačných prameňov. Vstup do Monkovej doliny stráži úzka tiesňava vtesnaná medzi Stredný a Veľký Rígeľ, ktoré sú súčasťou pásu dolomitových brál na severnom svahu masívu Belianskych Tatier. Miestami mimoriadne strmý výstup dolinou dá zabrať svalom aj pľúcam, serpentíny chodníka sa sprava vyhýbajú rokline, ktorú Rígeľský potok prekonáva kaskádou malých vodopádov. Nad výrazným skalným stupňom sa predstavuje iná tvár doliny, vyšší stupeň má nielen iný vzhľad, ale aj meno, tu sa dolina nazýva Široký úplaz. V zníženine, na ktorej tvare sa v ľadových dobách podieľal malý ľadovec, takmer chýba kosodrevina, lebo ju v minulosti vyklčovali pastieri. V lete sa mení na pestrofarebnú záhradku. Zdolávanie doliny sa končí v Širokom sedle.

Sedlo so širokým výhľadom

Drina, ktorú prináša namáhavý výstup Monkovou dolinou, si pýta odmenu. Tou je za dobrého počasia výhľad zo Širokého sedla. Z výraznej zníženiny na hlavnom hrebeni Belianskych Tatier zovretej Ždiarskou vidlou a Hlúpym sa otvára úchvatná prírodná scenéria, panoráma Vysokých Tatier z netradičného uhľa pohľadu. Na opačnej strane sa kdesi veľmi hlboko pod nami čupia ždiarske chalupy, ktoré vyzerajú ako zápalkové škatuľky. Fascinujúci je aj výhľad na Ždiarsku vidlu a jej siamske dvojča Havran.

Zdroj: Divy Tatier, J.Lacika, Vydalo vydavateľstvo Ikar,a.s. Bratislava 2011

By |2015-08-18T13:18:32+00:00jún 8th, 2015|Divy tatier, Správy z Tatier|