Tatranec s modrou krvou

/, Správy z Tatier/Tatranec s modrou krvou

Tatranec s modrou krvou

Tatranská Javorina

Tatry si zamilovalo mnoho ľudí, no hádam najviac očarovali muža s modrou krvou menom Kristián Kraft von Hohenlohe. V roku 1879 vymenil aristokrat s titulom kniežaťa fádne roviny rodného Pruska za divokú horskú krajinu na severe vtedajšieho Uhorska. Za päťstotisíc zlatých kúpil tatranskú časť dunajeckého panstva s cieľom venovať sa svojej loveckej vášni. Vybudoval jeden z najlepších európskych poľovných revírov. Centrom jeho tatranských aktivít sa stala bývala železiarska osada Tatranská Javorina, v ktorej knieža zriadil riaditeľstvo všetkých svojich poľovných revírov na starom kontinente. Prvých desať rokov sa v javorinskom revíri vôbec nepoľovalo, prioritu mali snahy o obnovenie prírody, ktorú predtým značne zdevastovali baníci, uhliari a pastieri. Zlé časy nastali aj pre pytliakov, ktorým na krk ustavične dýchali jágri.
Duch kniežaťa Hoheloheho je v Tatranskej Javorine aj dnes prítomný. Obec s vyše 200 obyvateľmi si zachováva komorný charakter, akoby tu stále platilo, že v javorinskom chotári niet miesta pre turistov. Ráno z linkového autobusa vystúpi zopár ľudí s vibramami na nohách a batohom na chrbte a bez dlhšieho zdržania v obci vyráža do neďalekej Javorovej doliny. Tí, ktorí tu túru skončia, majú viac času, aby Tatranskú Javorinu lepšie spoznali. Môžu sa zastaviť pri drevenom kostolíku na cintoríne, prípadne zájsť na blízky pahorok, kde vedľa seba stoja drevený poľovnícky zámoček a moderný hotel. Ak im to počasie dopraje, potešia sa jedným z najkrajších výhľadov na Tatry.

Miesto pre prominentných hostí

.Knieža Hohenlohe pozýval do Tatier významných aristokratov z celej Európy, aby so mohli v jeho revíri uloviť kamzíky, medvede, ale aj rozličnú dovezenú cudzokrajnú zver. Pre seba aj svojich vznešených hostí dal v roku 1884 na Mačkovej poľane nad Tatranskou Javorinou postaviť elegantný drevený poľovnícky zámoček. Keď v roku 1936 obec prešla do rúk československého štátu, zámoček sa stal letným sídlom prezidenta. V sedemdesiatych rokoch minulého storočia vyrástol v susedstve moderný hotel Poľana pre prominentov komunistického režimu. Častým hosťom Tatranskej Javoriny bola šedá eminencia vtedajších politických kruhov Vasil Biľak. Vďaka jeho neskrývanému obdivu ku kniežaťu Hohenlohemu a slabosti pre Tatranskú Javorinu nezbúrali zámoček, ktorý dnes spravuje Kancelária prezidenta SR. Z Poľany je prepychový hotel Kolowrat.

Zdroj: Divy Tatier, J.Lacika, Vydalo vydavateľstvo Ikar,a.s. Bratislava 2011

By |2015-08-18T13:36:52+00:00jún 8th, 2015|Divy tatier, Správy z Tatier|