Tatranský trpaslík

/, Správy z Tatier/Tatranský trpaslík

Tatranský trpaslík

Veľká Svišťovka

Za skvelým výhľadom sa netreba vždy štverať na najvyššie končiare pohoria. Prekvapujúco kvalitnými vyhliadkovými miestami sú aj nízke a nenápadné vrcholy, pravda, ak stoja na správnom mieste. Takým horským trpaslíkom s výborným výhľadom je Veľká Svišťovka. Je krajnou vyvýšeninou na východnom ukončení rázsochy Lomnického štítu. Dosahuje výšku 2037 metrov nad morom. V bočnom hrebeni na východnej strane sa nachádza Malá Svišťovka. Prístup na vrchol Veľkej Svišťovky je pomerne jednoduchý. Poľahky ho dosiahneme z blízkeho Sedla pod Svišťovkou, ktoré leží len o 14 metrov nižšie. Sedlom prechádza chodník Tatranskej magistrály medzi Skalnatým plesom a Chatou pri Zelenom plese. Od Skalnatého plesa sa sem dostaneme po chodníku bez veľkého prevýšenia a s krásnymi výhľadmi do Popradskej kotliny. Z Doliny Zeleného plesa je výstup do sedla namáhavejší, vedie po chodníku , ktorý početnými serpentínami prekonáva tienistý severný svah Veľkej Svišťovky.
Výhľad z Veľkej Svišťovky má kruhový rozmer. Zahŕňa veľký kus podtatranskej krajiny, netradičný pohľad na severnú stenu Malého Kežmarského štítu, asi najkrajšia je panoráma na severnej strane, do ktorej sa vmestí Dolina Zeleného plesa s okolitými štítmi, rozložitá Dolina Kežmarskej Bielej vody a v podstate celé Belianske Tatry.

Kajúcnici

Na svahoch Veľkej Svišťovky sa v minulosti vo veľkom kutalo, hľadali sa skryté tatranské podklady. Podľa povesti tu šťastie skúšala aj skupinka jedenástich mužov. Najprv sa im pošťastilo, našli veľký poklad. Keď si ho však chceli odniesť, stihol ich krutý trest strážcu pokladov, ktorý ich premenil na skaly. Zoskupenie brál na svahu Veľkej Svišťovky sa možno na základe povesti nazýva Kajúcnici. Ďalšia skalná veža trčí nad turistickým chodníkom. Reálnejší je príbeh evanjelického kňaza Šimona Bilíka z Huncoviec, ktorý sa v nepokojnom 17. Storočí skrýval v miestnych štôlňach pred náboženským prenasledovaním.

Zdroj: Divy Tatier, J.Lacika, Vydalo vydavateľstvo Ikar,a.s. Bratislava 2011

By |2015-08-18T13:46:57+00:00jún 8th, 2015|Divy tatier, Správy z Tatier|