Tatry v bielom šate

/, Správy z Tatier/Tatry v bielom šate

Tatry v bielom šate

Tatranské zimné športy

Tatranci veria, že zimná sezóna bude v Tatrách prinajmenšom rovnocenná letnej. Dúfajú, že pohorie odeté do nádherného bieleho šatu priláka čo najviac milovníkov zimných športov, najmä zjazdového lyžovania. Hotelierom a prevádzkovateľom lyžiarskych stredísk optimistické očakávania vydržia akurát tak do Nového roku. Keď sa dovolenkári po vianočných sviatkoch vrátia do svojich domovov, tatranské lyžiarske svahy dosť osirejú a turistické centrá sa takmer vyľudnia. Veľké investície do novšej a modernejšej infraštruktúry lyžiarskych stredísk by mali tento stav zmeniť. Hlavnými lyžiarskymi centrami Vysokých Tatier sú Tatranská Lomnica, Hrebienok a Štrbské Pleso. V okolí Ždiaru sa lyžuje na Strednici a v Bachledovej doline. V západných Tatrách je obľúbeným centrom Spálená, najlepšia lyžovačka v Poľsku je na Kasprovom vrchu. Pestovanie zimných športov v Tatrách má už vyše storočnú tradíciu. Prvé lyže sem priniesol lekárnik Karol Cornidesz už v roku 1865. Pochádzali z Nórska.
Prvým tatranským lyžiarom sa stal doktor Mikuláš Szontágh. Zakladateľ kúpeľov v Novom Smokovci chodieval od roku 1876 na zimné poľovačky na lyžiach, ktoré si priniesol z Álp. Veľkým fanúšikom a propagátorom lyžovania bol Michal Guhr mladší, zásluhou ktorého sa prvým lyžiarskym strediskom v Tatrách stala Tatranská Polianka. Mala zjazdovku, sánkarskú dráhu a vo Velickej doline aj lyžiarsky mostík. Guhr organizoval lyžiarske, sánkarské a krasokorčuliarske súťaže, vo svojich kúpeľoch zamestnával lyžiarskeho inštruktora. Zimné športy sa čoskoro stali samozrejmosťou aj v Štrbskom plese, v Starom Smokovci a v Tatranskej Lomnici. Tatranci výborne zvládali organizáciu veľkých športových podujatí. V roku 1900 sa v Štrbskom Plese uskutočnili majstrovstvá Európy v rýchlokorčuľovaní, v roku 1925 hostili klziská v Štrbskom plese a v Starom Smokovci účastníkov majstrovstiev Európy v ľadovom hokeji. Veľkým športovým sviatkom Tatrancov bol svetový šampionát v klasických lyžiarskych disciplínach v roku 1935, vtedy pod názvom preteky FIS. Dosiaľ najväčšou športovou udalosťou v dejinách Tatier boli pamätné majstrovstvá sveta FIS v klasickom lyžovaní v roku 1970.

Z Lomníckeho sedla do Tatranskej Lomnice

Najväčšie investície šli do lyžiarskeho strediska Tatranská Lomnica. Systém nadväzujúcich zjazdoviek a lyžiarskych dopravných zariadení umožňuje spustiť sa na lyžiach z Lomnického sedla až do Tatranskej Lomnice. Celá trať s prevýšením takmer 1300 metrov meria päť a pol kilometra. Jednu z najlepších a najťažších lyžovačiek na Slovensku ponúkajú strmé svahy medzi Lomnickým sedlom a Skalnatým plesom. Zároveň je to najvyššie položená zjazdovka na Slovensku. Skalnatý podklad vyžaduje, aby bola na svahu hrubšia snehová pokrývka, preto sa tu sezóna zväčša začína neskôr, niekedy až v marci. Vďaka vysokej nadmorskej výške sa tu zvyčajne lyžuje dlhšie ako inde, zvyčajne do mája. Do Lomnického sedla premáva sedačková lanovka.

Zdroj: Divy Tatier, J.Lacika, Vydalo vydavateľstvo Ikar,a.s. Bratislava 2011

By |2015-08-18T13:43:10+00:00jún 8th, 2015|Divy tatier, Správy z Tatier|