Traja sa bili, štvrtý zvíťazil

/, Správy z Tatier/Traja sa bili, štvrtý zvíťazil

Traja sa bili, štvrtý zvíťazil

Gerlachovský štít

Výška tatranských končiarov sa dá zdola iba ťažko odhadovať, dlho sa nevedelo, ktorý je najvyšší. Liptáci vonkoncom nepripúšťali, že by ním nebol liptovský kráľ Kriváň, Spišiaci, pochopiteľne, favorizovali svojho Deda, čiže Lomnický štít, lebo z ich strany naozaj výrazne dominuje zubatej horskej kulise. AK sa pozrieme na Tatry od severu, najvyšší sa zdá Ľadový štít, na ktorý by určite vsadili Poliaci z Podhalia, a podporoval ich v tom švédsky botanik Goran Wahlenberg. Hovorí sa, že kde sa dvaja bijú, tretí zvíťazí.

V našom prípade súperili až traja a z víťazstva sa tešil až štvrtý. Kriváň vypadol zo súťaže ako prvý, v roku 1793 jeho výškové prvenstvo vylúčil Angličan Robert Townson na základe barometrického zamerania z vrcholu druhého kandidáta, Lomnického štítu. Skôr, ako sa rozhodlo medzi Lomnickým a Ľadovým štítom, došlo k veľkému zvratu, ktorý spôsobil jelšavský lesník Ľudovít Greiner. V roku 1838 z Lomnického štítu porovnal výšku vybraných vrcholov pomocou uhlomeru a vodováhy a dospel k prekvapujúcemu záveru, že kráľom Tatier, a teda najvyšším končiarom je Gerlachovský štít. Laická, ale ani odborná verejnosť sa s touto správou dlho nedokázala stotožniť. Výsledky overujúcich meraní však boli nespochybniteľné.

Vrch s jamou

Najmodernejšou technikou s využitím vesmírnych družíc sa stanovila nadmorská výška Gerlachovského štítu na 2654,4 metra. Masívny štít v najkratšej južnej rázsoche Vysokých Tatier možno z Popradskej kotliny poľahky rozpoznať podľa charakteristického kotla, jamy, ktorú do južného svahu vyhĺbil v ľadových dobách malý karový ľadovec. Ak sa chceme zorientovať v mori končiarov viditeľných z Kriváňa, Rysov alebo Lomnického štítu, Gerlach nájdeme podľa typického skoseného vrcholu.

Zdroj: Divy Tatier, J.Lacika, Vydalo vydavateľstvo Ikar,a.s. Bratislava 2011

By |2015-08-18T10:55:26+00:00jún 8th, 2015|Divy tatier, Správy z Tatier|