Vzkriesenie tatranskej chaty

/, Správy z Tatier/Vzkriesenie tatranskej chaty

Vzkriesenie tatranskej chaty

Zbojnícka chata

Keď sa v roku 1986 ukončila rozsiahla rekonštrukcia populárnej „Zbojníčky“ zdalo sa, že to bude nadlho. Veď vo Veľkej Studenej doline vznikla na tie časy veľmi moderná a dobre vybavená vysokohorská chata. Žiaľ, bolo to inak. Prešlo len 12 rokov a na Zbojníckej pláni sa opäť stavalo. Stavebný ruch v doline si vynútila nešťastná udalosť, ktorou sa začala letná turistická sezóna roku 1998. V noci zo 14. na 15. júna chatu zachvátil požiar a celkom ju zničil. Zbojníčku postihol podobný osud ako predtým Kežmarskú chatu a ďalšie tatranské turistické objekty, ale na rozdiel od nich neznamenal jej koniec. Chatár Edo Záhor už deň po požiari začal organizovať obnovu. V júli vznikol na mieste budúceho staveniska provizórny bufet, stanica horskej služby a nocľaháreň pre brigádnikov. Výstavba sa spustila nasledujúci rok, 20. Októbra 2001 bolo dielo zavŕšené a Zbojnícka chata na rovnakom pôdoryse a s vylepšeným vybavením mohla slúžiť turistom a horolezcom.

Predchodkyňa dnešnej Zbojníčky vznikla v roku 1907 ako poľovnícka chatka lesného eráru. V roku 1924 si opustený objekt prenajal Klub československých turistov a upravil na turistickú chatu. Chybou bolo, že sa chata využívala iba sezónne. V zime murivo poriadne vychladlo, navyše nafúkalo kopec snehu. Spočiatku neútulná chata ešte nemala meno, ale poľskí horolezci jej dali výstižnú prezývku Truparnia, čiže márnica. Až v roku 1933 sa na smerovníku pri chate Kamzík v dolnej časť doliny objavil nápis Zbojnícka chata.

Zbojnícka chata

Vlhký rekordér

Na pahorku nad Zbojníckou chatou stojí zrážkomerná stanica. Podľa údajov, ktoré poskytla, je táto lokalita najdaždivejšou na Slovensku. Priemerný ročný úhrn zrážok je tu 2 130 mm. Na porovnanie, je to približne štvornásobok toho, čo vykazujú zrážkomerné stanice v Bratislave. V extrémne vlhkom roku 1958 dosiahol ročný úhrn zrážok na Zbojníckej chate rekord, a to 3 229 mm. To už sú údaje porovnateľné s extrémne vlhkými ostrovmi na severozápade Škótska. Dolinová poloha Zbojníckej chaty spôsobuje, že je tam daždivejšie ako napríklad na vrchole Lomnického štítu, ktorý sa počas častých inverzií kúpe v slnečných lúčoch, zatiaľ čo okolité doliny zahaľujú studené a vlhké oblaky. Keby sa zrážky merali aj v susedných dolinách, asi by to boli výsledky meraní dosť podobné.

Zdroj: Divy Tatier, J.Lacika, Vydalo vydavateľstvo Ikar,a.s. Bratislava 2011

By |2018-03-05T16:20:42+00:00jún 6th, 2015|Divy tatier, Správy z Tatier|