Za vôňou kôprovníčka

/, Správy z Tatier/Za vôňou kôprovníčka

Za vôňou kôprovníčka

Kôprová dolina

Na mape vyzerá Kôprová dolina ako veľký had obtočený okolo masívu Kriváňa, jej veľkosť a hĺbka dodávajú národnému vrchu Slovenska vznešenosť a majestát. Ľadovcová dolina leží na rozhraní dvoch nápadne odlišných svetov. Na strane Vysokých Tatier sa týči vysoká skalná hradba s množstvom rozoklaných štítov a hrebeňov. Stačí len pootočiť hlavou z východu na západ a povaha krajiny pred očami je zrazu celkom iná, vidíme podstatne nižšie a zaoblenejšie tvary Liptovských kôp patriacich k Západným Tatrám.
Podľa názvu doliny by sa dalo očakávať, že ovzduším sa bude niesť vôňa kôpru. Túto znamenitú prísadu do omáčok tu však nenájdeme. Zato tu hojne rastie príbuzný kôprovíček bezobalový. Keď sa jeho kvety sfarbené dobiela až mierne dočervena podrvia, sú silne aromatické. Do Kôprovej doliny, dlhej 11 kilometrov, vedie lesná asfaltka, po ktorej sa dá na bicykli dostať pomerne ďaleko. Povyše odbočky ku Kmeťovmu vodopádu by sme však mali dvojkolesového pomocníka radšej schovať do húštiny a prírodné krasy hornej časti doliny spoznávať peši.

Pevnosť Hrubé

Hlinská dolina v závere Kôprovej doliny je až do popoludňajších hodín v chladnom tieni. Otepľujúce slnečné lúče do nej nepúšťa veľká prírodná prekážka v podobe hrebeňa Hrubé. Jeho pomenovanie súvisí s tým, že pri Hrubom vrchu je priečkou širokou len 200 metrov, ďalej však hrubne na masív široký takmer kilometer. Výška hrebeňa v celej dĺžke až po ukončenie na Hrubej kope takmer neklesá, sedlá a priehyby sú plytké a dajú sa sotva rozpoznať. Celý masív tak pôsobí ako mocné hradby nedobytnej križiackej pevnosti.

Zdroj: Divy Tatier, J.Lacika, Vydalo vydavateľstvo Ikar,a.s. Bratislava 2011

By |2018-03-05T16:20:40+00:00jún 8th, 2015|Divy tatier, Správy z Tatier|